Koululaisten HSL-matkakorttien lataus lukuvuodelle 26–27 Sipoossa

Koulukuljetusmatkat linja-autolla kulkevien sipoolaisten oppilaiden HSL-matkakorttien lataaminen on muuttunut HSL:n järjestelmäuudistuksen myötä. Sipoon kunta lataa jatkossa HSL:n verkkopalvelussa koululaislipun suoraan oppilaan HSL-tilille, josta se tulee automaattisesti oppilaan matkakortille käyttöön. Aiemmin huoltajan on täytynyt käydä lataamassa lippu kunnan asiakaspalvelupisteessä. Kunta lataa seuraavan lukuvuoden koululaisliput HSL-tileille 30.6.2026 mennessä, ja liput astuvat voimaan 12.8.2026 alkaen. Koululaislipun saaminen edellyttää, että oppilaalle on myönnetty oikeus koulukuljetukseen linja-autolla.

Jos oppilas on jo aiemmin käyttänyt matkakorttia, oppilaalla on myös jatkossa oma HSL-tili. Koululaislippu lisätään automaattisesti oppilaan tilille, ja se on oppilaan matkakortilla käytettävissä 12.8.2026 alkaen. Kun kunta on myöntänyt/ladannut koululaislipun oppilaan tilille, huoltajat saavat automaattisesti koululaislipun/matkakortin käyttöohjeen sähköpostiosoitteeseensa. Ohje opastaa koululaislipun/matkakortin käyttöön.

Jos oppilas ei ole ennen käyttänyt matkakorttia, oppilas tarvitsee koululaislipun lataamiseen matkakortin. Uudet kuljetusoikeudelliset oppilaat saavat matkakortin kunnan asiakaspalvelupisteiltä SipooInfosta esittämällä oppilaan henkilötunnuksen esimerkiksi KELA-korttia näyttämällä. Matkakortin voi hakea uudelle koulukuljetusoppilaalle kunnan asiakaspalvelupisteistä niiden aukioloaikoina 1.7.2026 alkaen. SipooInfo Nikkilä on avoinna heinäkuussa, SipooInfo Söderkulla elokuun alusta alkaen.

Matkakortin saamisen jälkeen koululaislippu latautuu automaattisesti matkakortille ja huoltajat saavat koululaislipun/matkakortin käyttöohjeen sähköpostitse. Koululaislippu on matkakortilla käytettävissä 12.8.2026 alkaen.

Omien tietojen/huoltajan sähköpostiosoitteen tarkastaminen Wilmassa

Jotta huoltajana saat koululaislipun/matkakortin käyttöohjeen sähköpostiisi, tulee sinun käydä 30.5.2026 mennessä tarkastamassa voimassa oleva sähköpostiosoitteesi Wilmasta kohdasta: Lomakkeet, TIETO Päivitä oppilastiedot (peruskoulun oppilaat). Jos sähköpostiosoitteesi on muuttunut, ilmoitathan muutoksesta samalla lomakkeella 30.5.2026 mennessä.

Koululaislipun käyttö

Koululaislippu on käytettävissä arkipäivisin ma-pe klo 4.30–18.00 mukaan lukien arkipäiville osuvat juhlapyhät. Sipoon kunnassa on linjattu, että koululaislippu on käytettävissä myös koulujen loma-aikoina arkipäivisin, pois lukien joulu- ja kesäloma.

-Syyslomalla, hiihtolomalla ja arkipyhinä lukukauden aikana oppilaat voivat siis kulkea bussilla koululaislipulla päivisin. Näin kunta tukee koululaisten harrastustoimintaa, sanoo koulutusjohtaja Tommi Eränpalo.

Koululaislippu on voimassa sillä HSL-vyöhykkeellä, jolle lippu on myönnetty (DE tai CD). Koululaislippu on voimassa yhden lukuvuoden kerrallaan.

Huoltaja voi ostaa oppilaan samalle HSL-kortille myös muita lippuja koululaislipun lisäksi HSL:n ja kuntien palvelupisteistä tai myyntipisteistä. Oppilas voi siis matkustaa samalla matkakortilla esimerkiksi harrastuksiin iltaisin tai viikonloppuisin.

Huomioithan, että koululaislippu on käytettävissä vain matkakortilla. HSL-sovelluksen kautta koululaislippua ei voi käyttää.

Lisätietoja:

Sipoon kunnan asiakaspalvelu
puh. 09 23531, [email protected]

SipooInfo Nikkilä - Sipoo - Sibbo

SipooInfo Söderkulla - Sipoo - Sibbo

HSL:n verkkosivut: www.hsl.fi

Lisätiedot medialle:
Koulutusjohtaja Tommi Eränpalo, puh. 040 152 6533, [email protected]